ШАХ

"Нађи времена за шах - имаћеш пријатеља целог живота"

У ОШ "Ђура Даничић" настава шаха, као изборни предмет почела је са радом школске 2007/2008. године. Интересовање је велико. Укупан број је 100 ђака I до VIII разреда. Настава се одвија по програму Министарства просвете. Предметни наставник је Миленко Умиљеновић - Миша, мајсторски кандидат. Шаховску секцију често посећују шаховски мајстори и ево шта о шаху каже један од њих, Никола Караклајић:

• Шах је игра, али слика живота, његова правила могу постати и правила понашања деце и младих људи,
  • Кроз шах се исказује потреба за афирмацијом, са амбицијом да се покажем бољим,
  • Жеља за изазовом, рекордом или једноставно савлађивање неке тешкоће,
  • Жеља за одмеравањем снаге, вештине, брзине, издржљивости, равнотеже, домишљатости,
  • Тежња да се реши нека тајна, потрага за измишљањем, импровизацијом, проналажењем решења за евентуалне тешкоће,
  • На крају долази радост победе - ако је доживљен пораз, пружа се шанса за поправак у новом покушају.

Зашто шах треба учити још у основној школи?

• Зато што је шах део културе. Игра се више од хиљаду година у целом свету и у различитим епохама и није производ само једног човека. сакупљено је знање и искуство читавог човечанства.
  • Зато што шах за основу има математику, а она је основа свих наука. То је језик свих технологија и организоване мисли.
  • Зато што шах развија читав низ особина: пажњу, памћење, машту, логичко размиљање, систематичност, стрпљење, објективност, смисао за правилну процену ситуације, извлачење закључака, али и способност предвиђања...
  • Зато што шах представља етички модел на коме се могу развијати моралне вредности.
  • Зато јер се правила шаха могу примењивати у свакодневном животу.
  • "Gens una sumus" - Сви смо једног рода

ФОТОГРАФИЈЕ ПОСЕТЕ ПЕСНИКА ЉУБИВОЈА РШУМОВИЋА ШАХОВСКОЈ СЕКЦ.